Przygotowanie do lakierowania

Opublikowano dnia przez Stanisław Wójcik

Jeżeli wykonaliśmy samodzielnie drewniany mebel, lub chcemy odświeżyć wygląd starego przedmiotu, ważne jest jego prawidłowe polakierowanie. Nie jest to trudne zadanie, jednak trzeba się do niego właściwie przygotować. Powierzchnia drewna, którą będziemy lakierować, musi być czysta i gładka, ponieważ tylko taka nadaje się do polakierowania. Aby pozbyć się starego lakieru, należy użyć papier ścierny lub szlifierkę oscylacyjną. Szlifierka przyda się tylko na dużych powierzchniach, ponieważ na tych mniejszych, lepiej spisze się papier ścierny. Po dokładnym usunięciu zabrudzeń i warstwy lakieru, konieczne będzie pozbycie się pyłku, który został po szlifowaniu. Do tego zadania potrzebna będzie wilgotna ścierka. Należy przecierać całą powierzchnię i poczekać do wyschnięcia.

 

narzędzia do zabezpieczania drewna

 

Właściwe lakierowanie

Po wyschnięciu drewna można przystąpić do lakierowania, lecz trzeba wcześniej przygotować płaski pędzel, dostosowany rozmiarem do lakierowanego przedmiotu, oraz papier ścierny o bardzo drobnym ziarnie. Aby prawidłowo pokryć powierzchnię lakierem, trzeba wykonywać to płynnymi ruchami i nie wolno sie spieszyć. Lakier nie ma koloru, lecz jeśli nierównomiernie pokryjemy nim powierzchnię, to na pewno będzie to widoczne po ukończeniu pracy. Należy płynnie pokrywać powierzchnię zgodnie z kierunkiem usłojenia drewna. Tylko taka metoda pozwoli na prawidłowe lakierowanie drewna. Konieczne jest nakładanie niewielkiej ilości lakieru na pędzel i dokładnie rozcieranie po całej powierzchni. Jeżeli ukończymy pierwszą warstwę i odczekamy czas, jaki potrzebny jest do wyschnięcia, to konieczne będzie przetarcie całości papierem ściernym, także zgodnie z kierunkiem usłojenia. Po takim procesie można powtórzyć go kolejny raz, aż do właściwego zabezpieczenia całości.

Odpowiedni lakier

Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego lakieru, aby spełniał on wszelkie stawiane przed nim wymagania. Do lakierowanie mebli wewnątrz domu, najlepszym rozwiązaniem będzie lakier na bazie wody, który wystarczająco zabezpieczy całą powierzchnię, a przy okazji nie szkodzi on zdrowiu. Najlepszy rozwiązaniem w przypadku lakierowania na zewnątrz, będzie zapytanie sprzedawcy, jaki lakier będzie najlepszy. Po opisaniu przedmiotu jaki chcemy zabezpieczyć, na pewno wybierze dla nas odpowiedni lakier, który spełni nasze oczekiwania.

Dodaj opinię