Poznaj style w projektowaniu wnętrz

Opublikowano dnia przez Daniel Pawlak
|
Kategoria
597

Projektowanie wnętrz to poszukiwanie stylu, umiejętność odpowiedniego dopasowania wnętrza do charakteru, gustów i potrzeb domowników. Ale poszukiwanie najbardziej odpowiedniego stylu kryje także wiele pułapek. Przede wszystkim, gdy zdecydujemy się na wybór konkretnej stylistyki wnętrza, należy zachować jej główne cechy i tak urządzić wnętrze. Warto poznać najpopularniejsze style, które dominują w mieszkaniach i domach. Pytanie – „projektować samemu czy zdecydować się na profesjonalistę”. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Z doświadczenia mogę śmiało stwierdzić, że zawodowy projektant RB Poziom dzięki wieloletniemu doświadczeniu jest w stanie zmienić nie do poznania Twoje cztery kąty i zapewnić stylową prezencję. Jeśli jednak nas na to nie stać, czy możemy coś zrobić sami? W dalszej częście artykułu omówię podstawowe style projektowania i dekoracji wnętrz, co pozwoli ci na lepszą orientację w temacie i umożliwi rozpoczęcie przygody projektanta krok po kroczku.

Styl klasyczny

Styl klasyczny kojarzy nam się z historią z elementami odrodzenia, oświecenia. To styl, który został uformowany przez wieki. Tworzą go ciężkie meble, które mają obłe kształty, okucia z drewna lub dodatkowy fornir, ręcznie zdobione, bogate. Ściany wnętrz są w kolorach neutralnych lub w klasyczne wzory tapetowe. Podłoga prawie zawsze jest wykonana z naturalnych materiałów – z drewna lub kamienia (trawertyn, marmur). Uzupełnieniem są tkaniny o klasycznych wzorach, które są zdecydowanie drapowane. Dodatkiem mogą być mosiężne lub metalowe lampy oraz karnisze. Całośc dopełnią obrazy w ciężkich, zdobionych ramach (pozłacanych lub posrebrzanych). Projektowanie wnętrz w stylu klasycznym wymaga dużej odwagi i umiejętności dekoratorskich, a meble i wykończenia nie są też tanie.

Styl art deco

Popularny jest też styl lat 20 i 30-tych ubiegłego stulecia. To styl popularnie zwany art déco. Określają go ciężkie, ale proste i wygodne meble, na których chętnie się wypoczywa. Sa to także żakardowe tkaniny. Warto wprowadzić do wnętrza przedmioty w stylu kubistycznym.
Ale najbardziej popularny w ostatnich czasach jest też styl wiejski, dworski i rustykalny. Styl ten to proste, drewniane meble. Ciekawym, ale koniecznym dodatkiem są deski olejowane lub bejcowane na biało. Często są pościerane na wzór starych mebli. Ściany ozdobione są tynkiem strukturalnym w kolorach białego wapna lub barwach natury. Może na nich być tapeta w kwiaty lub paski. Ten styl to lekkość i prostota wsi przeniesiona do wielkomiejskiego zgiełku.
Eklektyzm jest połączeniem starego z nowym, kilku stylów. Jego podstawą jest umiejętne zestawienie mebli i elementów dekoracyjnych z przeszłości ze współczesnym wykończeniem i nowoczesnymi meblami. Kontrast tutaj musi być widoczny i bardzo zdecydowany.

Styl minimalistyczny

Ciekawym stylem jest minimalizm, stosowany zazwyczaj w nowoczesnych i surowych loftach. Wyróżniają go neutralne kolory. Aby neutralność nie była nudna stosuje się mocniejsze akcenty, proste meble. Warto zwrócić uwage na dekory w geometrycznych wzorach, powtarzające się bryły lub figury. Forma misi odzwierciedlać wysoką jakość materiałów: cegły, kamienia, drewna, szkła i metalu.

Dodaj opinię