Wykorzystanie wykładzin przemysłowych

Opublikowano dnia przez Michał Sikora

Wykładziny przemysłowe znajdują zastosowanie w obiektach sportowych, handlowych, przemysłowych oraz biurowych. Są to wykładziny o specjalnych właściwościach, dostosowane do typu pomieszczenia. Muszą mieć odporność wyższą niż wykładziny stosowane w domach, z uwagi na specjalne warunki oraz intensywne użytkowanie. Dostępne są w rolach lub w postaci płytek.

Właściwości wykładzin przemysłowych

Od wykładziny przemysłowej wymaga się, aby podnosiła bezpieczeństwo i komfort pracy. W zależności od miejsca, gdzie została położona oraz specyfiki pomieszczenia, powinna spełniać funkcje ochronne dla podłoża, maszyn, narzędzi oraz produktów. Poza tym wykładzina może być antypoślizgowa, antyelektrostatyczna, mieć właściwości izolujące (termiczne i akustyczne) lub przeciwzmęczeniowe.Wykładziny przemysłowe powinny być odporne na ścieranie, zabrudzenia, środki chemiczne i oleje.

Równocześnie powinny dać się łatwo czyścić, powinna być stabilna, odporna na uszkodzenia oraz niepalna. Wykładzina przemysłowa powinna być łatwa w montażu, bez względu na to, czy jest w roli, czy w postaci płytek.

Zastosowanie wykładzin przemysłowych

Wykładziny przemysłowe znajdują zastosowanie nie tylko w przemyśle. Stosuje się je w halach przemysłowych i w pomieszczeniach magazynowych, ale też w salach sportowych, warsztatach samochodowych, w hurtowniach, w siłowniach, w sklepach, a nawet w piwnicach i garażach.W budynkach przemysłowych oraz w magazynach najczęściej stosuje się wykładziny kauczukowe, oraz grube płyty PCV. Powinny one być wytrzymałe, nie ulegać odkształceniom i wytrzymywać spore obciążenia.

W miejscach, gdzie istnieje ryzyko porażenia prądem, powinno położyć się wykładziny o właściwościach antystatycznych. W miejscach, gdzie możliwe jest rozlanie płynów, powinna być położona wykładzina antypoślizgowa. Dotyczy to nie tylko pomieszczeń produkcyjnych, ale również w basenowych przebieralniach, w łaźniach, w szatniach i pod natryskami.

Chroni ona przed upadkiem oraz ułatwia utrzymanie czystości.W punktach gastronomicznych, w hotelowych kuchniach oraz w przemyśle spożywczym wykładziny przemysłowe powinny być odporne na wilgoć, tłuszcze, mieć właściwości antybakteryjne oraz dużą przyczepność do podłoża.

Punkty opieki medycznej, przychodnie i szpitale, powinny być wyposażone w wykładziny przemysłowe o właściwościach dekontaminacyjnych lub antybakteryjnych. Pozwala to bowiem na łatwe utrzymanie higienicznych warunków, dzięki którym zarówno pacjenci, jak i personel będą bezpieczniejsi.Wykładziny przemysłowe produkuje się w wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu powierzchnia pokryta taką wykładziną będzie nie tylko ergonomiczna, bezpieczna i funkcjonalna, lecz również estetyczna i wygodna.

Dodaj opinię