Altana w Twoim ogrodzie

Opublikowano dnia przez Michał Sikora

Altany coraz częściej pojawiają się już nie tylko na terenach działkowych, ale również w niewielkich przydomowych ogródkach. To ciekawe urozmaicenie zielonej przestrzeni, a jednocześnie wygodne rozwiązanie dla miłośników relaksu na świeżym powietrzu. Na rynku dostępny jest szeroki wybór gotowych altan rozmaitych kształtów i rozmiarów, wykonanych z różnego typu materiałów. Czym kierować się przy wyborze altany idealnej?

Funkcjonalne element przestrzeni

Przede wszystkim należy zastanowić się, jaką funkcję ma spełniać dodatkowa zabudowa w naszym ogrodzie. Może służyć wyłącznie, jako zaciszne miejsce relaksu i wypoczynku lub pełnić funkcję pojemnego schowka na narzędzia, a nawet – w przypadku solidniejszych konstrukcji – letniego domku dla gości. Kształt, wielkość i materiał, z którego wykonana zostanie altana powinny być zależne właśnie od Twoich potrzeb i oczekiwań. Estetyczne preferencje możesz wziąć pod uwagę w kolejnych etapach planowania ogrodowych rewolucji.

Drewniana klasyka

Najczęstszym i najbardziej klasycznym rozwiązaniem są altany wykonywane z litego drewna sosnowego lub świerkowego. Naturalny materiał jest łatwy w obróbce, drewniane konstrukcje można wykonać samemu, a w razie potrzeby – łatwiej je rozmontować. W sprzedaży są też dostępne gotowe, łatwe w montażu drewniane domki. Ich kolor można dopasować do własnych gustów przy pomocy odpowiednich farb i lakierów. By utrzymać je w dobrym stanie, wystarczy raz na kilka lat odświeżyć i zakonserwować drewniane powierzchne. Więcej wskazówek dotyczących malowania nowych altan znajdziesz na https://www.vidaron.pl/poradnik/malowanie-nowej-altany-zrob-to-sam.

Murowane domki ogrodowe

Murowane altany najczęściej budowane są nie w przydomowych ogrodach, ale na działkach i w ogródkach działkowych. Służą tam jako schronienie na chłodniejsze dni oraz praktyczny schowek na działkowe sprzęty i narzędzia. Mogą też pełnić funkcję domku letniskowego dla niewymagających gości. Z uwagi na solidną konstrukcję, ich zdemontowanie wymaga już więcej energii i nakładów finansowych, dlatego warto dobrze przemyśleć decyzję o budowie murowanej altany.

Pawilon sezonowy

Dla tych najbardziej niezdecydowanych, niepewnych funkcjonalności altany lub po prostu oszczędnych doskonałym wyjściem mogą okazać się rozkładane pawilony i namioty z wodoodpornych materiałów. Poza sezonem, gdy altana nie jest używana, wystarczy zwinąć konstrukcję. Oczywiście tego rodzaju pawilon nie jest tak funkcjonalny, jak drewniane czy murowane altanki, pozwala jednak cieszyć się ochroną przed słońcem czy deszczem podczas letnich plenerowych imprez, nie nadwyrężając przy tym portfela właścicieli.

Jeśli marzy Ci się ogrodowa altana, planowanie zacznij od dokładnego określenia jej funkcji. Pomyśl też o powierzchni działki i dopasuj materiał oraz wielkość konstrukcji do swoich potrzeb.

Dodaj opinię