Drewno we wnętrzu

Opublikowano dnia przez Michał Sikora

Drewno w aranżacji wnętrz ma coraz szersze zastosowanie. Drewniane są już nie tylko podłogi i meble. Drewno coraz częściej pojawia się na ścianach i nikomu już nie kojarzy się z PRL-owską boazerią.

Szerokie zastosowanie drewna

Naturalne właściwości drewna są jego największymi zaletami. Drewno jest ciepłe, doskonale izoluje dźwięki oraz pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Jest przyjazne, ekologiczne oraz bezpieczne. Do niedawna drewniane wykończenie stosowano głównie w salonach lub przedpokojach. Okazuje się jednak, że drewno z powodzeniem może znaleźć się w kuchni, a nawet w łazience. W salonie, sypialni i gabinecie sprawdzi się niemal każdy gatunek. Natomiast w kuchni i łazience warto użyć najbardziej wytrzymałych odmian o niskim skurczu. Oznacza to, że nie wypaczają się pod wpływem kontaktu z wilgocią. Do łazienki i kuchni polecane są gatunki egzotyczne, takie jak tek, padouk, iroko czy merbau oraz rodzime – dąb, modrzew.

Drewno w różnym stylu

Drewno może tworzyć dopełnienie wnętrz w różnym stylu. Jasne i bielone deski sprawdzą się w aranżacjach shabby chic oraz w stylu skandynawskim i prowansalskim. Drewno jest też nieodłącznym elementem wnętrz rustykalnych i vintage. W nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach również może stanowić niebanalny element dekoracyjny.

Drewniane drzwi

Drewniane drzwi mogą pełnić idealne dopełnienie naturalnej aranżacji. Świetnie sprawdzą się także jako pojedynczy drewniany element, stanowiący punkt centralny całej kompozycji. We wnętrzu skandynawskim doskonale sprawdzą się drzwi z bielonej deski lub gatunku o jasnym wybarwieniu. We wnętrzach rustykalnych, ale i loftowych można zastosować grube drzwi przesuwne, zamontowane na żeliwnych szynach. Ciekawym zabiegiem jest stosowanie starych drzwi jako elementu dekoracyjnego. Drzwi mogą stanowić zagłówek łóżka, pełnić rolę stołu, można z nich stworzyć także niebanalny mebel.

Niezależnie od tego jaką funkcję będą pełnić, jeśli chcemy by służyły nam przez lata, nie zapominajmy o ich konserwacji. ABC zabezpieczania drzwi znajdziecie tutaj, w poradniku marki Vidaron, pod adresem: https://www.vidaron.pl/poradnik/najlepsze-zabezpieczenie-drewnianych-drzwi.

Dodaj opinię