Poszczególne nurty stylu skandynawskiego

Opublikowano dnia przez Daniel Pawlak

Styl w architekturze wnętrz, który zwykło się nazywać skandynawskim posiada swoje trzy główne nurty, podobne do części składowych północnej i mroźnej krainy – Skandynawii. I choć ogólne zasady aranżacji pozostają niemal identyczne, warto wiedzieć, czym charakteryzuje się każdy z ich trójcy. Wpływ na ogólną, dzisiejszą formę stylu skandynawskiego miało surowe życie, mała ilość światła w pomieszczeniach oraz potrzeba funkcjonalności. Dlatego dzisiaj we wnętrzach inspirowanych właśnie tym nurtem, pomieszczenia utrzymywane są w jasnych tonacjach, wraz z zapewnieniem maksymalnej ilości promieni słonecznych oraz przestrzeni.

Skąd pochodzi styl skandynawski

Za miejsce w którym narodził się styl skandynawski uznaje się Szwecję. Od niej również pochodzi jego pierwsza odmiana, czyli styl szwedzki. Wyróżniamy go na podstawie największego poziomu prostoty oraz ograniczenia ilości mebli i dekoracji. Nurt szwedzki jest stricte ekologicznym, gdzie często spotyka się elementy wykonane własnoręcznie. Wykorzystywane są duże ilości materiałów naturalnych, które podobnie jak cała kolorystyka wnętrza, utrzymane są jedynie w bardzo jasnych barwach – najczęściej jest to po prostu biel. Styl skandynawski posiada w swym kanonie również styl duński. Jest on z pewnością bardziej artystyczny i lekki, jako że meble przyjmują miękkie formy, a całe wyposażenie pokoju tworzy harmonijne linie. Elementy dekoracyjne są starannie wykonane z trwałych i naturalnych materiałów.

Ten styl pozwala nam na dużo więcej swobody w zakresie wybieranych barw. Można zastosować odcienie niebieskiego, żółtego, jasnego fioletu oraz inne stonowane lecz kontrastowe względem bieli kolory. Niemałe przeciwieństwo fińskiego nurtu w architekturze wnętrz stanowi styl fiński, bodajże najbardziej chłodny ze wszystkich trzech. Meble wykańczone są na wzór figur geometrycznych, przez co przyjmują dość surowy wygląd. Uzupełnieniem charakterystycznej bieli w fińskim stylu mogą stać się ciemne odcienie niektórych elementów, dla uzyskania bardziej kontrastowych wersji aranżacji wnętrza.

Dodaj opinię