Jakie są rodzaje zegarów?

Opublikowano dnia przez Daniel Pawlak

Nie ma chyba domu lub mieszkania, w którym nie byłoby jakiegoś zegara. Bez niego trudno wyobrazić sobie życie. Człowiek musi bowiem choć w niewielkim stopniu planować swoje prace, naukę, czas wolny, a bez „czasomierza”, było by to niemożliwe. Przychodzilibyśmy na umówione spotkania albo za późno, albo zbyt wcześnie, pracowalibyśmy zbyt długo, albo zbyt krótko. I tak można by było wymieniać w nieskończoność.

Dlatego odkąd tylko wymyślono zegary, które można trzymać w domu, ludzie zawsze mają je pod ręką i kontrolują upływający czas. Ale zegar zegarkowi nie równy. Jeden może być duży, inny mały, jeden okrągły, a jeszcze inny kwadratowy. Każdy lubi coś innego i dlatego ludzie wybierają różne zegary. Na całe szczęście, istnieje niezliczona ilość wzorów, więc każdy z całą pewnością znajdzie dla siebie coś co odpowiada mu najbardziej.

Pierwsze zegary, były bardzo duże. Należało postawić je na podłodze, gdyż czasami osiągały nawet rozmiar 1 metra. Wraz z postępem i rozwojem techniki, zegary stawały się coraz mniejsze i można było je postawić na kominku czy sekretarzyku. To właśnie wtedy pojawiły się zegary szklane. Ich mechanizm, wraz z tarczą, był „okryty” szkłem, co po pierwsze znacznie zwiększało jego żywotność i niezawodność, a po drugie, sprawiało, że były to doskonałe ozdoby, które upiększały pomieszczenie w którym się znajdowały. Zegary szklane występują również i dzisiaj. Często są one bardziej niezawodne, niż standardowe, z plastikową obudową.

Pierwsze zegary, myły to maszyny mechaniczne. Aby działały, należało w nich nakręcać sprężynę, która poruszała wszystkie mechanizmy. Najlepiej, gdy czynność tę powtarzano systematycznie. Wtedy szklane zegary, bo tak one były zbudowane, funkcjonowały najlepiej. W późniejszych czasach, mechanizm napędowy zegarków, zasilany był za pomocą baterii. I to właśnie ten rodzaj zegarków spotykamy dzisiaj najczęściej. Jedne są zasilane bateriami alkalicznymi, jeszcze inne bateriami kwarcowymi. Gdy takie źródło zasilania zostanie wyczerpane, wystarczy włożyć nową baterię i zegarek będzie działał jak nowy.

Zegarki różnią się od siebie wielkością. Jedne są tak niewielki, że nosimy je na ręce. Inne są bardzo duże, i wtedy albo stoją na podłodze, albo wiszą na ścianie. No i jak łatwo się domyśleć, istnieją jeszcze te pośrednie, które ustawiamy na meblach.
Nie można zapomnieć, że w zegarkach bardzo często zamontowany jest mechanizm, który pozawala na wszczęcie alarmu o zaplanowanej godzinie. Są to popularne budziki, które budzą nas każdego ranka do szkoły czy do pracy.

Dodaj opinię