Jak wykończyć podłogę w pomieszczeniu – wykładziną, parkietem czy posadzką?

Opublikowano dnia przez Stanisław Wójcik

Podłoga to niezwykle ważny element każdego mieszkania i to właśnie od niej zaczynamy praktycznie każdy remont i urządzanie wnętrz. To też element mieszkania eksploatowany najczęściej, a więc także najbardziej narażony na zniszczenia. W przypadku mieszkań i domów rodzinnych najlepszym rozwiązaniem wydają się być dywany. Są one najbezpieczniejsze dla dzieci, potrafią przynajmniej w małym stopniu minimalizować urazy w przypadku upadków, a także zapewniają ciepło naszym stopom i nadają charakteru całym mieszkaniom. Istotne jest jednak także to, co znajduje się pod dywanem.

Mamy tutaj do wyboru np. takie rozwiązania jak parkiet, płytki, czy panele podłogowe. Najważniejsza różnica między nimi polega na stopniu degradacji, a także na łatwości czyszczenia i stopniu ulegania zabrudzeniom. Parkiet jest najdroższym rozwiązaniem i niestety jego utrzymanie również potrafi pochłaniać sporo pieniędzy. Jego zaletą jest atrakcyjny wygląd, ale niestety dość łatwo ulega on zniszczeniom. Podobnie jest w przypadku paneli podłogowych, choć koszt ich zakupu i montażu jest najniższy, a utrzymanie nie wiąże się praktycznie z żadnymi dodatkowymi kosztami. Ostatnia możliwość to płytki. Ich wadą jest fakt, że nie utrzymują one ciepła, a wręcz sprawiają, że jest nam zimno w stopy.

Na ich korzyść przemawia efektowny wygląd, duża trwałość i odporność na zniszczenia i łatwość w utrzymaniu czystości. Oczywiście jest to też zależne od struktury i powierzchni płytki, jednak przy rozsądnym wyborze mogą okazać się one najlepszym rozwiązaniem. Ludzie coraz częściej decydują się także na wykładziny. To świetne rozwiązanie w sypialni, czy pokoju dziecięcym. Zazwyczaj kojarzone z hotelami, doskonale sprawdzają się także w życiu codziennym, zapewniają ciepło, zmiękczając powierzchnię i idealnie nadając się do utrzymania czystości, jak można znaleźć z informacji o wykładzinach na stronie Coniveo.

Wystarczy odkurzacz, aby łatwo poradzić sobie z zabrudzeniami

Właśnie dlatego wykładziny hotelowe są tak chętnie i często stosowane przez hotelarzy. Ich wadą jest niestety podatność na zabrudzenia w przypadku cieczy. Wtedy mogą wymagać specjalistycznego prania, które i tak nie zawsze przynosi pożądane efekty.

Dodaj opinię