Windy osobowe to już codzienność

Opublikowano dnia przez Daniel Pawlak

Z racji tego, iż często bywamy w różnych budynkach, gdzie ilość pięter jest nader duża, a wchodzenie schodami może być męczące stosuje się windy osobowe. Charakterystyka tych urządzeń jest na tyle ciekawa i wygodna, że zazwyczaj rezygnujemy z nużącego i długiego spaceru za pomocą schodów na rzecz szybkiego i komfortowego przemieszczenia się dźwigiem osobowym.

Windy panoramiczne symbolem nowoczesności

Na ogół spotykamy się z różnego rodzaju wind, gdzie w dużej mierze dostosowane są do specyfiki budynku. Np. w nowych budynkach mieszkalnych i biurowych zauważamy, iż owe dźwigi są efektywne pod względem wnętrza kabiny, co głównie zależy od wystroju jakim są ściany z luster czy innego nowoczesnego stylu. Galerie handlowe natomiast często wyposażone są we windy osobowe panoramiczne, przeszklone, gdzie nie tylko można szybko się przemieścić z piętra na piętro, ale także w trakcie podziwiać widoki miasta itp.
Czy dźwigi są nowym wynalazkiem? Otóż nie! Prawdopodobnie ich początki sięgają czasów, kiedy to już w pałacu Nerona można było się nimi przemieszczać. Faktem jest natomiast, iż charakterystyka ich budowy, działania i efektywności na pewno nie dorównywała dzisiejszym dźwigom osobowym. Oprócz ciekawych rozwiązań kabinowych warto zauważyć, że zazwyczaj do przewozu osób stosuje się napędy linowe, gdzie za sprawą wciągarki elektrycznej i konkretnego zamocowania lin do ramy kabiny i koła linowego dźwig osobowy ma możliwość poprawnego działania.

Nie ma się czego bać!

Bezpieczeństwo użytkowania owych dźwigów jest bardzo duże i jakiekolwiek obawy z ich korzystania są na prawdę nieuzasadnione. System wyposażony jest w chwytacze i ogranicznik prędkości, co ma na celu bezpieczeństwo osób znajdujących się w windzie podczas ewentualnej awarii, jak również samej windy. Ogranicznik ma za zadanie wyłączyć napęd, natomiast w trakcie zbyt dużej prędkości zjazdu w dół chwytacze jak sama nazwa wskazuje zatrzymują ją w sposób lekki i nie koniecznie odczuwalny. Starania producentów, którzy mieli na względzie każdy ważny aspekt użytkowania dźwigów się opłaciły, gdyż obecnie windy osobowe wyróżniają się wysoką klasą pod wszystkimi względami.

Dodaj opinię