Wykorzystanie kontenerów w zapleczu budowy

Opublikowano dnia przez Michał Sikora

Duże firmy oraz ich podwykonawcy nie raz z pewnością zastanawiali się w jaki sposób zorganizować zaplecze budowy, by w łatwy i szybki sposób można było skorzystać z niego w codziennym dniu pracy. Problem ten został rozwiązany kilka lat temu przez tak zwane budownictwo modułowe, które obecnie rozwija się nie tylko na branże budowlane. Co wspólnego mają kontenery z zapleczem budowy? Tego dowiecie się w dalszej części artykułu.

Budownictwo modułowe – co to jest?

Budownictwo modułowe, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na konstrukcjach wykonanych z tak zwanych modułów, którymi najczęściej są kontenery oraz ich łączenia. Największe zastosowanie budynki kontenerowe znajdują zazwyczaj na placach budowlanych, służąc za wspomniane wcześniej zaplecze dla pracowników firmy wykonawczych, jednak w ostatnich latach zainteresowanie budownictwem rośnie ze strony klientów prywatnych, czy też wszelkich producentów hal magazynowych.

Jedną z największych zalet budownictwa modułowego jest szybkość produkcji poszczególnych elementów oraz łatwość montażu. Produkcja modułów odbywa się na liniach produkcyjnych w fabryce, natomiast montaż elementów możliwy jest już na miejscu docelowym, wskazanym przez klienta. Dlatego też coraz więcej firm budowlanych zamawia kontenery budowlane będące budynkami zaplecza budowy, a po zakończonym kontrakcie, transportowane one są na nowe miejsce. W ten sposób nie trzeba obawiać się warunków pogodowych lub też kradzieży sprzętu czy materiałów budowlanych.

Funkcje kontenerów budowlanych

Konstrukcje modułowe mogą pełnić wiele funkcji. Wszystko zależy z pewnością od specyfikacji i wymagań klienta, który planuje dany budynek wykorzystać w konkretnym celu. Z punktu widzenia firm budowlanych, kontenery budowlane są najczęściej wykorzystywane w celu:

  • stworzenia stróżówek na placach budowy dla pracowników ochrony;
  • konstrukcji mniejszych magazynów, odpowiedzialnych za składowanie materiałów budowlanych oraz wszelkiego rodzaju sprzętu, który wykorzystywany jest przez pracowników firmy budowlanej;
  • organizacji budynków administracji danej budowy.

Funkcji, jakie pełnić mogą obecnie profesjonalne kontenery budowlane jest o wiele więcej, szczególnie popularne stały się one w zeszłym roku w przypadku programu „Orlik 2012” w celu wykorzystania technologii modułowej do wykonania szatni przy obiektach sportowych należących do szkół biorących udział w programie. Szerokie zastosowanie budynki modułowe znajdują również jako mobilne kliniki zdrowotne czy też laboratoria.

Dodaj opinię