Podstawowe informacje o konstrukcji zaplecza budowy

Opublikowano dnia przez Michał Sikora

Bardzo często zdarza się, szczególnie przy wykonywaniu większych projektów budowlanych, że umowa przewiduje prace trwające kilka miesięcy. Jeżeli budowa odbywa się na terenie odległego miasta, niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie sprzętu budowlanego, a także zorganizowanie miejsca dla wszystkich pracowników firmy budowlanej. W tym celu coraz częściej wykorzystuje się technologię modułową, która pozwala w krótkim czasie stworzyć odpowiednie zaplecze budowy.

Na czym polega budownictwo modułowe?

Wykorzystanie kontenerów jako prefabrykatów służących do konstruowania gotowych budynków rozwija się bardzo dynamicznie głównie ze względu na szerokie zastosowanie tego sposobu przy produkcji zaplecza budowy dla firm budowlanych. Budownictwo modułowe polega na łączeniu ze sobą odpowiednio wcześniej wyprodukowanych modułów (kontenerów) w taki sposób, by uzyskać budynek zgodny z wymaganiami i jego przeznaczeniem.

Standardowe elementy zaplecza budowy

Zaplecze budowy składa się zwykle z podstawowych elementów, które mogą być odpowiednio modyfikowane zgodnie z założeniami i wielkością budowy:

  • Pomieszczenia magazynowe, w których przetrzymywany jest sprzęt budowlany oraz wszelkiego rodzaju materiały potrzebne w procesie powstawania obiektów;
  • Budynki administracyjne i socjalne, przeznaczone dla pracowników na danym placu budowy, najczęściej wyposażone także w dostęp do wody i instalacje elektryczne (dodatkową możliwością jest instalacja ogrzewania lub klimatyzacji);
  • Wartownie, stworzone specjalnie dla pracowników ochrony budowy;

Budowa odpowiednich pomieszczeń  w tradycyjny sposób oraz wyburzanie ich ze względu na zakończoną budowę nie miałyby sensu. Organizacja zaplecza budowy w barakach bywa także poniekąd ryzykowna, głównie ze względu na małą odporność takiego rozwiązania na warunki pogodowe. Dlatego też od dłuższego czasu coraz więcej firm wykorzystuje budownictwo modułowe, które pozwala na postawienie wielu kontenerów, spełniających poszczególne funkcje i będących jednocześnie konstrukcjami trwałymi i wytrzymałymi, niezależnie od warunków, w jakich przyjdzie pracować zatrudnionym w firmie budowlanej.

Zalety konstrukcji kontenerowych

Budynki modułowe charakteryzują się także dużą mobilnością – po zakończonej budowie można je z łatwością rozebrać i przewieźć w inne miejsce. Przygotowane wcześniej pomieszczenia w kontenerach można również łatwo modyfikować, głównie za sprawą specjalnych ścian panelowych, stosowanych w takich rozwiązaniach. Dodatkową zaletą budynków modułowych jest także możliwość ich szybkiej rozbudowy w przypadku zmiany projektu zaplecza budowy.

Dodaj opinię