Formaldehyd – czym jest i jak go zwalczać w pomieszczeniach?

Opublikowano dnia przez Michał Sikora

Formaldehyd to organiczny związek chemiczny, znajdujący się w wielu otaczających nas przedmiotach. Odgrywa też ważną rolę w naturalnych przemianach, zachodzących w środowisku – znajduje się w organizmach ludzkich, zwierzęcych i roślinnych. Nasz organizm potrzebuje tego składnika to budowy białek. Formaldehyd jest też powszechnie używany w wielu dziedzinach przemysłu. Jest składnikiem szczepionek, środkiem konserwującym, wykorzystuje się go w branży chemicznej, kosmetycznej, drzewnej i meblarskiej. Czy tego chcemy czy nie – jest wszędzie.

Formaldehyd a alergia

Przekroczone stężenie formaldehydu w powietrzu może wywoływać reakcje alergiczne, objawiające się zatkanym nosem, pieczeniem oczu oraz drapaniem w gardle. U niektórych osób mogą wystąpić wysypki skórne, ucisk w klatce piersiowej, uczucie zmęczenia i bóle głowy. Niestety formaldehyd występuje też w ubraniach i kosmetykach, w związku z czym może powodować alergię kontaktową. Krostki, zaczerwienienie i swędzenie to objawy, które mogą pojawić się po założeniu nowej, niewypranej bluzki. Formaldehyd znajduje się także w lakierach i odżywkach do paznokci. U osób wrażliwych na działanie substancji może wystąpić uszkodzenie płytki paznokcia, jej rozwarstwienie oraz odczuwalna wrażliwość.

Jak unikać?

Nie zawsze mamy wpływ na jakość powietrza w naszym otoczeniu. Jednak możemy starać się unikać formaldehydu, wybierając ubrania z materiałów takich jak bawełna, akryl i poliester. Nowe ubrania, pościel i inne tekstylia zawsze należy prać przed użyciem. Kupując kosmetyki, należy zwracać uwagę na ich skład.

Formaldehyd można znaleźć na etykietach pod rozmaitymi nazwami m.in.:

  • benzylhemiformal,
  • 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane/ bronidox,
  • diazolidinyl urea,
  • imidazolidinyl urea

Remontując mieszkanie, warto wybierać materiały wykończeniowe, które są przyjazne dla domowników. Jednym z takich produktów jest farba Magnat Sypialnia Pokój Dziecka, która pomaga zredukować stężenie formaldehydu. Więcej o tym produkcie można przeczytać tutaj.

Dodaj opinię