Zimne odcienie drewna – inspiracje

Opublikowano dnia przez Michał Sikora

zimne odcienie drewna
Chyba wszyscy kochamy drewno. Za co? Przede wszystkim za piękny rysunek słojów, przyjemną fakturę, elegancję oraz ciepłą, przyjazną atmosferę, jaką wprowadza do każdego wnętrza, w jakim się znajdzie. Warto tu też podkreślić, że nawet najlepiej wykonana imitacja pod postacią płyty nie jest w stanie zastąpić w tym wypadku oryginału. Aby jednak drewno faktycznie spełniało swą rolę potrzebna jest podstawowa wiedza na temat jego odcieni i ich łączenia.

Różne odcienie drewna w domu

Drewno występuje w niemal nieograniczonym zróżnicowaniu odcieni, dzięki czemu bez problemu może być wykorzystane bez barwienia. Wystarczy dobrać odpowiedni dla własnych potrzeb gatunek i zabezpieczyć je warstwą specjalnego oleju, wosku lub lakieru bezbarwnego, aby cieszyć się jego oryginalnym pięknem. Na tym jednak możliwości się nie wyczerpują, odcienie brązu drewna to zaledwie początek. Bardzo ciekawy efekt aranżacyjny można osiągnąć malując je na inne barwy, zwłaszcza te mniej oczywiste, takie jak biel, niebieski, zielony czy grafitowy. Zabieg ten szczególnie dobrze sprawdza się we wnętrzach loftowych oraz skandynawskich, czyli jednych z najpopularniejszych obecnie opcji aranżacyjnych.

Jak łączyć odcienie drewna?

Łączenie kolorów to umiejętność wymagająca sporej wiedzy teoretycznej. Wszystkie proponowane metody oparte są o kolo barw. Najprostszą i najbardziej oczywistą opcją jest metoda monochromatyczna, polegająca na zastosowaniu jednego odcienia o tej samej temperaturze w całym wnętrzu. Dzięki temu uzyskujemy efekt spokoju i wyciszenia. Kolejna możliwość to harmonia trójkątna, czyli zastosowanie trzech barw znajdujących się na szczytach wpisanego w koło barw trójkąta równobocznego. Bardzo dobry efekt daje też łączenie kolorów na sposób komplementarny, czyli zestawianie ze sobą barw dopełniających, znajdujących się naprzeciw siebie na kole. Wreszcie, ostatnia metoda to analogia polegająca na parowaniu barw położonych obok siebie. Co jednak ważne, reguły te nie wyczerpują tematu. Istotna jest również decyzja, czy wybierzemy kolory ciepłe czy zimne. Według najczęściej stosowanej, niepisanej zasady, te pierwsze wykorzystuje się w sypialniach, pokojach dziecięcych oraz czasami w salonach, te drugie natomiast wspaniale zdają egzamin w kuchniach i łazienkach. W tym ostatnim wypadku zimne odcienie drewna są wyborem dość nieoczywistym, ale zyskującym sobie w ostatnim czasie coraz większą popularność. Najprostszym wyborem będzie tutaj ponadczasowa biel, jednak odważniejsi mogą zdecydować się na oliwkową zieleń, a nawet grafit. Trzeba jednak pamiętać, że odbiór danej barwy w dużej mierze zależy od naświetlenia wnętrza. Przy dużych oknach i dostatku dziennego światła, zimne barwy będą się prezentować bardzo dobrze, nadając wnętrzu nowoczesny, elegancki charakter. Jeżeli jednak mamy do czynienia z ciemnym, kiepsko oświetlonym pomieszczeniem, warto je przełamać jakimiś cieplejszymi dodatkami, na przykład czerwienią, pomarańczem czy delikatnym beżem. Więcej inspiracji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez firmę Vidaron:https://www.vidaron.pl/poradnik/zimne-odcienie-drewna-poznaj-najlepsze-inspiracje

Dodaj opinię