Vintage – co to oznacza?

Opublikowano dnia przez Michał Sikora

aranżacja jadalni vintage
Dziś wiele rzeczy określa się mianem vintage. Co to jednak w gruncie rzeczy jest? Definicja tego słowa mówi nam, że vintage to określenie głównie odzieży, która ma więcej niż 20 lat. Nie musi pochodzić ona z innych czasów, może być jedynie na nie stylizowana. Jednak epoka, na której się wzorujemy w tworzeniu takiej odzieży czy też okres konkretnych lat, musi sięgać w przeszłość na minimum 20 lat. Oczywiście nie tylko ubrania się kwalifikują pod to pojęcie, ale również meble, dodatki do mieszkań, zasłony itp. Takim mianem można określić w gruncie rzeczy wszystko.

Jadalnia w starym stylu

Ubrania vintage, cieszą się obecnie sporą popularnością. W sklepach powstają nawet kolekcje, które ewidentnie opierają się na trendach z innych dekad. Jednak we wnętrzach, ten trend również staje się coraz bardziej powszechny. Urządzane są łazienki w stylu retro, piękne salony czy też nawet garderoby. Najpopularniejsze są oczywiście mimo wszystko gabinety w domu, biblioteczki. Również jadalnie wiele osób pragnie mieć właśnie w tym konkretnym stylu. Czy vintage pasuje jednak do takiego pomieszczenia? Jak najbardziej tak. Vintage to bowiem również piękne zastawy stołowe, stylowe obrusy i zasłony, które królują właśnie w jadalniach.

Zastawa stołowa, wazony, vintage obrusy…

Dziś w sklepach możemy spotkać nawet gotowe zestawy mebli i dodatków, które wzorowane są na dawnych czasach. Możemy kupić jednak nie tylko bazę, jaką są przykładowo meble. Można spotkać również zastawy stołowe czy też piękne wazony. Dla wielu osób urządzanie jadalni w stylu vintage, wiąże się tylko i wyłącznie z wybraniem konkretnego stołu, krzeseł oraz jakiejś szafy. Jednak czy na tym powinniśmy poprzestać? Zdecydowanie nie. Warto pomyśleć także o dodatkach, które świetnie uzupełniają przestrzeń i nadają jej niebywałego charakteru. Jadalnia styl vintage powinna mieć bardzo mocno osadzony, dlatego możemy tak naprawdę każdy element zaczerpnąć z lat wcześniejszych. Warto pomyśleć nad jakimś stylizowanym żyrandolem, być może także lampą oraz pięknym dywanem. Możliwe, że nawet we własnym domu na strychu czy też w piwnicy mamy rzeczy, które idealnie nadawałyby się właśnie do urządzania takiej jadalni. Styl retro jadalnia ma oparty głównie na wizji przygotowywania posiłków. Nie możemy zatem zapomnieć o zastawie stylizowanej na dawne czasy, o pięknych kieliszkach itp. Wiele z tych rzeczy można znaleźć na stronach internetowych, w sklepie z antykami itp. Nie musimy również od razu dopracowywać całej przestrzeni. Można to robić partiami, ale nigdy nie powinniśmy również w sprawić, by w naszej jadalni panował przesyt ze względu na takie retro akcenty. Więcej inspiracji znajdziecie w poradniku:https://www.sniezka.pl/jak-wybrac-kolor/jak-urzadzic-wnetrze-jadalni-w-stylu-vintage

Dodaj opinię