Szpachlowanie – tynkowanie wszystko co trzeba wiedzieć

Opublikowano dnia przez Michał Sikora

szpachlowanie i tynkowanie
Szpachlowanie i tynkowanie to czynności dość do siebie podobne i często ze sobą mylone. Zdarza się nawet, i to wcale nierzadko, że terminy te stosowane są zamiennie. Jak się jednak okazuje, jest to sporym błędem, ponieważ prace te różnią się niemal wszystkim. Wykonywane są w odmiennych celach, bazują na innych produktach i dają inne efekty końcowe.

Szpachlowanie a tynkowanie – różnice

Szpachlowanie przeprowadzane jest z zastosowaniem gipsu szpachlowego i ma na celu przede wszystkim wyrównanie ścian. Stosowane w tym procesie materiały cechują się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża, dlatego są powszechnie wykorzystywane na budowach i przy wszelkiego rodzaju pracach wykończeniowych. Szpachla może być aplikowana bezpośrednio na tynki, a nawet na powierzchnie betonowe. Odznacza się ona wysoką twardością i wytrzymałością, dzięki czemu można ją nakładać dość grubymi, bo dochodzącymi nawet do 6 mm warstwami. Z drugiej jednak strony duża twardość szpachli sprawia, że jej szlifowanie jest mocno utrudnione i bardziej pracochłonne. Dlatego, przy mniejszym zakresie prac, na przykład przy remontach, które wymagają jedynie wyrównania poziomu nierówności o mniejszej głębokości, niż ma to miejsce w przypadku surowych ścian, rozwiązaniem o wiele bardziej polecanym jest tynkowanie. Wykonuje się je z zastosowaniem gładzi gipsowej, która ze względu na nieco inny skład, o wiele łatwiej poddaje się dalszej obróbce, w tym szlifowaniu. W ten sposób znacznie szybciej i przy mniejszym wysiłku można uzyskać efekt gładkich ścian. Warto tu jednak zaznaczyć, że gładź trzeba nakładać dużo cieńszymi, nie przekraczającymi 2 mm warstwami.

Szpachlowanie tynkowanie – 2 w 1

Dość często podczas realizacji prac remontowych fachowcy decydują się na zastosowanie zarówno gipsu szpachlowego jak i gładzi gipsowej. W takiej sytuacji szpachlowanie przeprowadza się najpierw, bezpośrednio na podłoże, a następnie aplikuje się gładź. Zabieg ten ma na celu skuteczniejsze wyeliminowanie wszelkich krzywizn oraz nierówności, a tym samym nadanie ścianom większej gładkości. Ponadto, stosując tę technikę można uniknąć kłopotliwego szlifowania i zastąpić je korektą przeprowadzaną „na mokro”. Dzięki temu można osiągnąć optymalne efekty, a ściany zyskują charakterystyczny, subtelny połysk. W efekcie łatwiej je pomalować unikając przy tym nieestetycznych smug na ich powierzchni. Co więcej, na takim podłożu świetnie sprawdzają się produkty do malowania jednowarstwowego, co wiąże się nie tylko z mniejszymi nakładami pracy, ale również obniża koszty całego przedsięwzięcia. Więcej przydatnych informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Acrylputz:https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/szpachlowanie-tynkowanych-scian

Dodaj opinię