Rustykalna sypialnia – inspiracje

Opublikowano dnia przez Michał Sikora

wnętrza w stylu rustykalnym
Rustykalne wnętrza są bardzo przytulne, domowe i ciepłe. Takie powinny być wszystkie sypialnie, nie dziwi zatem popularność wiejskich motywów w ich aranżowaniu. Co ciekawe, styl rustykalny da się zaadaptować także w miejskiej dżungli. Urządzona w ten sposób sypialnia pasuje nawet do poddasza w nowoczesnym lofcie. O czym pamiętać, podczas realizowania projektu?
 

Aranżacje sypialni w stylu rustykalnym

Stylistyka rustykalna rządzi się swoimi prawami. Jej podstawą są naturalne drewniane elementy. Stare meble zyskują drugie życie, podobnie jak odziedziczone po babciach obrusy, koronkowe serwetki czy ręcznie tkane dywaniki. Wszystkie te rzeczy wzbogacą sypialnie w stylu rustykalnym. W miarę możliwości można zastosować tam kamień, pięknie komponują się także tradycyjne cegły. Aranżacje tego rodzaju wcale nie muszą być przytłaczające. Przeciwnie, do sypialni urządzonej w tej stylistyce często wpada sporo naturalnego światła. Duże okna nie są co prawda atrybutem tradycyjnych wnętrz, ale pięknie komponują się z klasycznym, nieco starodawnym wyposażeniem. Jeżeli mimo ich zastosowania sypialnia w stylu rustykalnym wydaje się zbyt ciemna, drewniane łoże, komodę czy szafę można przemalować jasnym lakierem czy olejem. W sklepie z podobnymi artykułami na pewno znajdzie się pasujący odcień.
 

Mała sypialnia w stylu rustykalnym

Mając do dyspozycji ograniczoną powierzchnię, szczególnie rozważnie trzeba podejść do zastosowanej kolorystyki. Trzy ściany można pomalować na biało, zestawiając je z jedną pokrytą cegłami bądź naturalną boazerią. Mała sypialnia w stylu rustykalnym będzie się wydawała większa, nie straci jednak swojej przytulności i wiejskiego charakteru. Raczej nie stosuje się tam zbyt wielu dodatków, ponieważ we wnętrzach klasycznych łatwo o przesadę. Ozdoby ogranicza się zatem do minimum, poświęcając każdej z nich więcej czasu. Podczas wybierania wyposażenia nie trzeba trzymać się zasad monochromatycznej stylistyki czy dokładnie dopasowywać do siebie wszystkich elementów. Mimo to aranżacje sypialni w stylu rustykalnym nie są wielokolorowe. Dominują tam tradycyjne barwy, typowe wnętrzom sprzed wielu dekad. A nawet stuleci. Sypialnia to miejsce wyciszenia, wnętrze przytulne i ciepłe w odbiorze. Styl rustykalny pozwala zbudować taką atmosferę. Przywołuje wspomnienia wakacji na wsi oraz spokojniejszych czasów. Można łączyć go ze współczesnymi aranżacjami. Czasami wystarczy jeden wyrazisty postarzany mebel, aby zmienić odbiór całego pomieszczenia. Jeżeli ktoś szuka pomysłu na funkcjonalną, stylową i oryginalną sypialnię, aranżacje rustykalne są odpowiedzią na jego potrzeby. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/5-pomyslow-na-elegancka-sypialnie-w-stylu-rustykalnym

Dodaj opinię