Oświetlenie na elewacji budynku – poradnik

Opublikowano dnia przez Michał Sikora

oświetlenie na elewacji
Bardzo często na etapie wznoszenia budynku nie myśli się o jednym z ostatnich etapów budowy czyli o oświetleniu elewacji budynku i ogrodu. Oznacza to, że nie zabezpiecza się również infrastruktury technicznej, nie układa się przewodów, które powinny dostarczać energię do dzwonka czy zewnętrznego oświetlenia. Oczywiście wszystko to można wykonać później, jednak przysporzy to nam kolejnych niezaplanowanych kosztów. 

Elewacja domu – oświetlenie

Efektowne oświetlenie elewacji wymaga planowania i pomysłowości. Wszystkie punkty świetlne powinny tworzyć przemyślaną całość. Jeżeli mamy to szczęście, że przy domu dysponujemy jeszcze ogrodem warto zaplanować też oświetlenie ogrodowe, by światło równomiernie utworzyło swoistą scenografię. Oświetlenie elewacji aranżacje należy zaplanować tak, by najsilniej oświetlić dom, w dalszej kolejności zabudowania gospodarcze, małą architekturę i na końcu, najdelikatniej, ogród, pamiętając o wytyczeniu ścieżki dojścia do głównych drzwi. Oświetlenie wydobywające z ciemności alejki ogrodu, brama wjazdowa i podjazd muszą być bezpieczne dla użytkowników i estetyczne dla oczu. 

Elewacja oświetlenie zewnętrzne

 
Oświetlenie elewacji czyli punkty świetlne funkcjonujące po zmroku oprócz bezpieczeństwa powinny sprawić, że budynek z przyległościami otrzyma interesującą i efektowną oprawę. Dlatego w miarę możliwości powinno się stosować światło punktowe, skierowane na wybrane miejsca. Oświetlamy zatem drzwi, efektowne detale elewacji, ganek, wejście do garażu, kompozycje roślin. Nie zapominajmy o doświetleniu zamka w drzwiach i nie zróbmy błędu oświetlając roślinę kwitnącą parę tygodni zamiast innej, efektownej przez cały rok. 

Efekty specjalne na elewacji

Oprócz standardowo rozmieszczonego oświetlenia warto pokusić się o efekty specjalne. Może to być oświetlenie linii fundamentów, dzięki czemu uzyskamy optyczny efekt podwyższonej bryły. Natomiast linia świateł poprowadzona na wysokości stropu sprawi, że budynek będzie sprawiał wrażenie przysadzistego. Światła ustawione liniowo na wybranej wysokości budynku „zawieszą go w powietrzu”. Światłem można również otoczyć cały dom podkreślając jego bryłę lub wybrać tylko określone punkty elewacji: okna, gzymsy, ryzality czy wykusze. Dzięki temu zabiegowi bryła budynku po zmroku nabierze lekkości i przezroczystości. Światło rozproszone z kolei uwypukli ciekawą fakturę wykończenia obiektu, specyficzną fakturę tynku, okładziny czy klinkierowych cegieł. Wyjątkowości nada budynkowi również barwa światła lub jej ciekawe zróżnicowanie. Więcej inspiracji znajdziecie w poradniku: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/instalacja-oswietlenia-na-ocieplonej-elewacji-budynku-porady-eksperta

Dodaj opinię