Okna od północy – kolor ścian

Opublikowano dnia przez Michał Sikora

okna od połnocy
Nawet najwyższej klasy meble i wyborne dekoracje nie sprawią, że będziemy czuć się dobrze w pomieszczeniu, w którym brakuje światła, a ściany mają przytłaczający kolor. Co jednak gdy pokój ma okna od północy i słońce zagląda do niego rzadko? Wcale nie trzeba robić generalnego remontu. Wystarczy prawidłowo dobrać kolory i rodzaj farb oraz zadbać o odpowiednią aranżację wnętrza.

Jaki kolor przy oknie od północy

Pomieszczenia z oknem od północy przez większość dnia nie są zbyt oświetlone, a najbardziej ciemne wydają się zimą. Taki pokój można rozświetlić bladymi i pastelowymi kolorami ścian. Warto wówczas sięgnąć po emulsje rozświetlające lub odbijające światło (matowe), które są urozmaicone specjalnymi optycznymi rozjaśniaczami, czy też drobinkami, srebra i złota. Intensywne Barwy się nie sprawdzą, gdyż pochłaniają więcej światła. Ponadto dają złudzenie pomniejszania przestrzeni. Z tego względu należy je zostawić dla dobrze oświetlonych miejsc.
Jeżeli jednak silne kolory wciąż kuszą, można je wykorzystać przy fragmentach. Na przykład, jeżeli cała ściana ma blado-zielonkawy odcień, to mniejsze elementy można pomalować na seledynowo. Analogicznie można zrobić z pastelowym różem, bladym błękitem, czy pustynnym żółtym.

Aranżacja pokoju, a kolor ścian w pokoju z oknem od północy

W przypadku słabo oświetlonego pokoju warto zadbać również o jego aranżację. Kolor to nie wszystko. Trzeba zdać sobie sprawę, że nie ma koloru bez oświetlenia. W związku z tym należy zadbać o odpowiednie rozmieszczenie lamp, żyrandoli, czy świec. Nim wybierze się barwę ścian, warto sprawdzić w sklepie, jak zmienia się ona pod wpływem różnego rodzaju światła. Często sklepy dysponują żarówkami stymulującymi światło dzienne, jarzeniowe, czy żarowe. Jeśli w sklepie nie ma takiej opcji, warto kupić mały pojemnik danej farby i wypróbować go we własnym mieszkaniu. Zaleca się, by pomieszczenia były podzielone na kilka stref z różnym typem oświetlenia. Daje to możliwość wyłonienia ze ścian i samego pokoju różnego charakteru w zależności od pory dnia i potrzeb. Nie warto więc ograniczać się jedynie do lampy i żyrandola. Można sięgnąć również po oświetlanie podłogowe, szafkowe, ścienne, czy stołowe. W pokoju z oknem na północ warto postawić na aranżację bogatą w elementy odbijające światło np. lustra, szklane ozdoby, czy lakierowane meble i podłoga. Więcej inspiracji znajdziecie w poradniku:https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/jaki-kolor-scian-wybrac-do-pokoju-z-oknami-od-polnocy

Dodaj opinię