Montowanie płyt kartonowo -gipsowych

Opublikowano dnia przez Michał Sikora

jak montować płyty karton gips
Montowanie płyt kartonowo-gipsowych nie jest sprawą prostą i zajmuje sporą ilość czasu. Jeśli chcemy wykonać taką pracę samodzielnie, przede wszystkim potrzebna jest nam motywacja i spora dawka cierpliwości. Poza tym musimy mieć również świadomość tego, iż to zajęcie wieloetapowe. Dlatego też by wykonać wszystko poprawnie, warto załatwić sobie chociaż krótki urlop.

Od czego należy zacząć montaż płyt?

Na początku musimy zamontować profile aluminiowe. Będą one nam służyły jako swego rodzaju rusz całej konstrukcji. Łączenie profili nie jest sprawą prostą, dlatego warto mieć jakieś narzędzie, które znacznie ułatwi wykonanie tej pracy. Można posłużyć się między innymi specjalnymi szczypcami, które są dostępne na rynku. Po zamontowaniu profili przychodzi moment na wykonanie bardzo ważnej części pracy, a mianowicie cięcia płyt. Przy cięciu małych fragmentów, trzeba wykazać się sporą precyzją. Można użyć do wykonania tego zadania ostrego noża bądź też posłużyć się innym sprzętem, z dostępnych na rynku. Następnie płytę należy przełamać w miejscu, gdzie zostało wykonane cięcie. Później musimy również dokładnie wyrównać brzegi ciętej przez nas płyty.

Jak zamontować płyty?

Do montażu płyt zazwyczaj potrzebna jest więcej niż jedna osoba, dlatego warto mieć pomocnika. Szczególnie jeśli takie płyty mają zostać położone na suficie. Do montażu płyty należy mieć również klamry i krzyżaki, które są łatwo dostępne na rynku. Potrzebne są również wkręty i bity, by móc przykręcić płytę. Wkręty powinny być zagłębione w płycie, jednak nie powinny być one umiejscowione zbyt głęboko. To mogłoby bowiem sprawić, że płyta by się nawet przełamała. Przecięcie i montaż płyt, to oczywiście podstawa. Po wykonaniu tych prac, trzeba przejść do prac wykończeniowych. Miejsca łączenia płyt, powinny zostać wzmocnione oczywiście taśmą i uzupełnione gipsem szpachlowym. Później trzeba go dokładnie wyszlifować. Podczas szlifowania warto zaopatrzyć się w maskę bądź narzędzia minimalizujące ilość powstałego pyłu, który może znacznie zakłócić wykonywanie prac.
Końcowy już etap montowania płyt, to wycięcie otworów pod puszki elektryczne. Trzeba zrobić to oczywiście równo i dokonać wycięć w odpowiednich miejscach. Możemy posłużyć się w tym wypadku swoją własną intuicją i doświadczeniem bądź też zdecydować się na użycie jakiegoś sprzętu gotowego i dostępnego na rynku. Jeśli jednak planujemy tylko chwilowy remont związany z płytami, zdecydowanie nie powinniśmy inwestować w specjalistyczne sprzęty, które później nie będą nam do niczego potrzebne. Więcej informacji na temat montowania płyt znajdziecie tutaj: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-przygotowac-sciany-przed-montazem-plyt-kartonowogipsowych

Dodaj opinię