Jak przygotować się do kładzenia gładzi gipsowej – poradnik

Opublikowano dnia przez Michał Sikora

koszty położenia gładzi gipsowej
Gładź to produkt wyrównujący, celem jej stosowania jest końcowe wygładzenie ściany. Aplikowana jest w niezbyt grubej, maksymalnie kilkumilimetrowej warstwie. Nie ma szans, by w ten sposób ukryć poważne mankamenty powierzchni. Zatem koszt kładzenia gładzi należy powiększyć o wcześniejsze przygotowanie podłoża.
 

Ile kosztuje kładzenie gładzi wraz z przygotowaniem?

Rachunek wystawiony przez remontującego będzie zależał od wielkości i stanu powierzchni. Zdarza się, że gruntowania i szpachlowania wymagają także ściany w nowych budynkach. Trudno zatem ocenić, ile kosztuje kładzenie gładzi, skoro nie wiadomo, jakie prace będą je poprzedzały. Przygotowując się do remontu, opłaca się skonsultować z kilkoma fachowcami. Rozmowy z nimi pozwolą sprecyzować zakres wymaganych działań, możliwe będzie też rozeznanie w tak zwanych widełkach cenowych. Jedno jest pewne, nie ma sensu nadmiernie skracać przygotowań do kładzenia gładzi. Pośpiech utrudni kolejne etapy pracy, może nawet zniweczyć efekty podejmowanych wysiłków. Wskazana jest zatem rozwaga. Jeszcze przed rozpoczęciem prac wykończeniowych, należy sprawdzić, ile kosztuje metr kładzenia gładzi, gruntu i szpachli. Ceny będą się zmieniały w zależności od regionu. Poszukiwania informacji w Internecie warto zatem zawęzić pod kątem miejsca zamieszczania.
 

Jak zmniejszyć koszt kładzenia gładzi gipsowej?

Do położenia gładzi gipsowej opłaca się zatrudnić fachowca. Upora się z pracą szybciej niż osoba bez doświadczenia. Klient może jednak zaangażować się w przygotowanie ściany i tym samym ograniczyć koszt kładzenia gładzi gipsowej. Nawet laik upora się z usuwaniem odpadających fragmentów tynku czy łuszczącą się farbą. To samo dotyczy odkurzania powierzchni, która musi być wolna od wszelkich zanieczyszczeń. Tylko wówczas zastosowanie gładzi ma sens. W przeciwnym razie zamiast wyrównać podłoże, podkreśli ona jego niedoskonałości. W ramach przygotowań może być konieczne wypełnienie pęknięć i ubytków w ścianie. Jest to nieco trudniejsze, ale wciąż realne do wykonania zadanie. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni produkt do szpachlowania. O technikach wyrównywania powierzchni można się sporo dowiedzieć z sieci, wiedzę w tym zakresie mają też pracownicy marketów remontowo-budowlanych. Przy okazji zakupu szpachli czy gładzi, warto zapytać ich radę. Jest darmowa, więc nie zwiększy kosztów wykańczania wnętrza. Negocjując je z wykonawcą, należy podkreślić swoje zaangażowanie. A być może sukcesy na wstępnym etapie przygotowywania ściany, skłonią właściciela do kontynuowania samodzielnego remontu. Więcej informacji znajdziecie pod adresem: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-obliczyc-koszt-kladzenia-gladzi-porady-eksperta

Dodaj opinię