Jak dobrać kolor podłogi?

Opublikowano dnia przez Michał Sikora

kolor ścian do białej podłogi
Dobieranie koloru podłogi do naszych oczekiwań jest bardzo trudny, ale nie niewykonalny, Mamy wiele opcji do wyboru, w tym podłogi laminowane, podłogi drewniane, kafelki, a także podłogi z tworzyw sztucznych. Niezależnie od tego, jaki rodzaj materiału wybierzemy, musimy być pewni jakiego koloru będzie nasza podłoga, ponieważ ją najtrudniej jest zdemontować i zmienić. Jest to więc niejako wybór na lata, który będzie służył nam i kolejnym pokoleniom.

Dobór podłogi do koloru naszego wnętrza

Podłoga powinna być przede wszystkim dopasowana do wnętrza i jego typu. Bardzo trudno będzie nam dobrać kolor podłogi do naszego aktualnego koloru ścian, ponieważ on często może się zmieniać, pod wpływem mody, ale również w trakcie kolejnych remontów. Łatwiej jest za to wybrać odcień podłogi to pomieszczenia i jego funkcji, niż do koloru ścian. Na przykład w kotłowni lepszym rozwiązaniem będzie położenie gresu podłogowego o ciemniejszym kolorze. Kotłownia jest miejscem, gdzie trzymamy narzędzia, tam też znajduje się piec grzewczy i podłoga często jest ubrudzona. Jeśli nie chcemy, by wszystkie zacieki, czy brud musiał być zmywany z niej codziennie, to warto wybrać taki odcień płytek, które będą maskowały ewentualne zabrudzenia, których nie nadążamy zmywać. Do salonu warto wybrać jaśniejszy odcień podłogi. Świetnie sprawdzą się wyjątkowo odporne na ścieranie oraz uniwersalne panele podłogowe, przypominające drewno albo drewniane. Biorąc pod uwagę przemijającą modę na różnego typu kolory ścian, jasne drewno zawsze będzie pasowało do pomieszczenia, niezależnie od tego, czy jest ono udekorowane jasnymi dodatkami, czy ciemnymi. Jasna drewniana podłoga będzie idealna zarówno w przypadku ciemnej farby na ścianach, jak i jasnego wykończenia z np. białymi cegłami nad kominkiem. Kuchnia za to jest miejscem, w którym będzie łatwiej dobrać nam podłogę pod wystrój, ponieważ meble kuchenne z reguły zmieniane są rzadko i najczęściej wraz z podłogą. Tu możemy pokusić się o dobranie koloru podłogi pod nasze meble. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku jasnych mebli, np. białych wybieramy podłogę o ton ciemniejszą niż meble, a w przypadku ciemnych mebli odwrotnie – podłogę o ton jaśniejszą niż meble. Ma to na celu optyczne zwiększenie przestrzeni. W kuchni warto wybrać płytki z powłoką antypoślizgową oraz z ciekawym wzorem, by przestrzeń nie była hermetyczna.

Jaki rodzaj podłóg do jakiego pomieszczenia?

Dodajmy, że oprócz koloru ważny jest dobór rodzaju podłogi do naszego pomieszczenia – przy ogrzewaniu podłogowym możemy wybrać jedynie kafle, w przypadku jego braku każdy rodzaj podłóg. Do pokoi, w tym salonu, warto wybrać panele podłogowe, które dodadzą ciepła wnętrzu. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.sniezka.pl/jak-wybrac-kolor/jaki-kolor-podlogi-do-bialych-scian-porady-eksperta

Dodaj opinię