Grunt – czy da się go zmyć z płytek i paneli?

Opublikowano dnia przez Michał Sikora

jak usunać grunt z paneli
Wykonując remont bardzo często obawiamy się tego, iż niezwykle ciężko będzie po nim posprzątać. Prawda jest taka, że jak bardzo byśmy się nie starali, zawsze znajdzie się jakieś miejsce, w którym chlapnie nam się farbą, zostanie trochę tynku lub co gorsza, bardzo uciążliwego gruntu. Dlatego nawet jeśli zabezpieczymy idealnie podłogi, musimy spodziewać się sprzątania. Jak jednak zabrać się za usuwanie gruntu z takich powierzchni jak płytki i panele?

Panele podłogowe – delikatna i wymagająca powierzchnia

Najtrudniej jest nam oczywiście zawsze usunąć grunt z paneli. Każde panele mają inną tolerancję na ścieralność. Prawda jest jednak taka, że zazwyczaj nie stawiamy na najdroższe panele, ponieważ nas na nie zwyczajnie nie stać. Dlatego takie zwyczajne panele, jakie większość z nas wybiera, nie mają zbyt wysokiej tolerancji na ścieralność. Najlepiej jest zatem zaraz po zauważeniu plamy z gruntu, szybko usunąć go ciepłą wodą i delikatną ścierką. Jednak zazwyczaj dopiero po wykonaniu remontu zauważamy ewentualne plamy, gdy są one dość mocno zaschnięte i trudne do usunięcia. Wówczas możemy pokusić się o użycie zwykłego druciaka kuchennego, którym delikatnie będziemy pocierać powierzchnię, przy pomocy ciepłej wody. Gdy ten sposób zawiedzie, wówczas najlepiej jest zdecydować się na użycie mocniejszego środka chemicznego. Tutaj jednak dylemat polega na tym, że takie środki niekiedy źle reagują z drewnem, możemy zatem zniszczyć sobie niestety panele. Warto zatem przed jego użyciem, na jednym skrawku przetestować ten sposób. Oczywiście jak zmyć grunt z paneli, to indywidualna kwestia, ponieważ każdy ma nieco inne panele. W niektórych przypadkach może pomóc zwykła bezpiaskowa pasta BHP, w innych druciak, w jeszcze innych środki chemiczne. Dużo zależy od jakości drewna, z którego są wykonane nasze panele.

Płytki – czy grunt się na nich trzyma?

Co natomiast ze zwykłymi płytkami. Jak usunąć grunt z płytek, gdy jest on dość mocno zaschnięty? Tutaj możemy posłużyć się przede wszystkim druciakiem, ponieważ płytki są dużo bardziej odporne na ścieranie. Poza tym są wytrzymałe, często dość jasne. Nawet jeśli nieco kolorytu zejdzie, możemy nie zauważyć różnicy. Do czyszczenia z druciakiem potrzebna będzie nam ciepła woda lub jakiś bardziej zaawansowany środek chemiczny. Płytki są odporne na używanie wielu środków chemicznych, dlatego nie musimy tak bardzo bać się ich użycia, jak w przypadku paneli. Oczywiście zaschnięty grunt należy pocierać delikatnie, wówczas pod wpływem nacisku powinien on z czasem zejść całkowicie. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-zmyc-grunt-z-paneli-plytek-i-szyb-porady-eksperta

Dodaj opinię