Biała cegła w aranżacji wnętrz – poradnik

Opublikowano dnia przez Michał Sikora

biała cegła we wnętrzach
Biała cegła nie jest wynalazkiem nowym, lecz w aranżacji wnętrz modnym od niedawna i co raz częściej do tego wykorzystywanym. W zasadzie mnogość zastosowań tego materiału i jego odmian daje praktycznie nieograniczone możliwości kreowania wystroju pomieszczeń. Zanim jednak ktokolwiek zachwyci się białą cegłą, powinien zastanowić się nad kilkoma fundamentalnymi zagadnieniami!

Z czego zrobiona jest biała cegła?

Prawdziwa biała cegła zrobiona jest z mieszaniny jasnego piasku kwarcowego i wapna palonego w proporcjach ok. 90 do 9% (brakujący procent to woda). Oczywiście na rynku spotykamy różnego rodzaju imitacje białej cegły od ceramiki począwszy, na zwykłym plastiku – skończywszy. Odmiany wyróżnia cena, trwałość, odporność na zabrudzenia, kolor i faktura. Większość białych cegieł jest matowa i w dotyku przypomina zwykłą, czerwoną cegłę. Biała cegła jest nazwą stosowaną również często dla kamienia ozdobnego, ale niezależnie od tego, o czym tak naprawdę mówimy, będzie to i tak świetny materiał do wykańczania i aranżowania wystroju pomieszczeń.

Czy biała cegła jest praktyczna?

Jeśli ktokolwiek zastanawia się, czy biała cegła w aranżacji wnętrz jest praktycznym rozwiązaniem, odpowiedź jest tylko jedna: tak. Wiele też zależy od oczekiwań użytkowników danego wnętrza. W kuchni należałoby raczej zastosować wykończenie nie zawierające matowych, szorstkich powierzchni, gdyż mogą one być niepraktyczne w użytkowaniu, a cegłę zabezpieczyć specjalnymi preparatami. Jeśli zaś chodzi o pozostałe pomieszczenia, prawdziwa biała cegła sprawdzi się idealnie. Można ją malować, przeplatać z szarą fugą/betonem i łączyć z dowolnymi, innymi domieszkami.

Biała cegła w aranżacji wnętrz – gdzie najlepiej się sprawdzi?

Biała cegła w aranżacji wnętrz nada się idealnie do sypialni tworząc wrażenie czystości i przytulności (w połączeniu z ciepłym oświetleniem). Podobnie rzecz będzie się miała jeśli chodzi o aranżację wnętrza łazienki lub toalety. Biel kojarzy się z czystością, a cegła też jest doskonałą alternatywą dla przełamania nudnych, płaskich powierzchni. Co raz częściej spotyka się białą cegłę w przedpokojach, co ma sprawić wrażenie surowości, by podkreślić i skontrastować ciepło pozostałych pomieszczeń! Jak już wspomniano powyżej – możliwości są nieograniczone!

Czy biała cegła brudzi się?

W zasadzie biała cegła w aranżacji wnętrz ma praktycznie same zalety. Oprócz izolacji termicznej, akustycznej, korzyści wizualnych i wielu innych plusów, należy zwrócić na ten najważniejszy i najbardziej praktyczny: biała cegła, jeśli jest dobrze zaimpregnowana, jest słabo podatna na zabrudzenia. Kurz, tłuszcz i inne niepożądane rzeczy słabo wnikają w jej strukturę. Jeśli do tego zastosuje się bezbarwną nano – powłokę, sprawi się, iż będzie to materiał praktycznie bezobsługowy! Więcej informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Śnieżka: https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/biala-cegla-w-aranzacji-wnetrz-inspiracje-i-pomysly

Dodaj opinię